Ekonomiczny robot etykietujący zdobywa nagrodę igus ROIBOT 2022
11 maja, 2023
Okres amortyzacji od 16 do 24 miesięcy i zerowy margines błędu przekonują panel ekspertów w konkursie robotyki
Proste, ekonomiczne rozwiązania w zakresie automatyzacji można znaleźć zarówno w coraz większej liczbie małych i średnich przedsiębiorstw, jak i wśród dużych graczy przemysłowych. Co dwa lata firma igus przyznaje nagrodę ROIBOT za najbardziej kreatywne aplikacje. W tym roku upragnioną nagrodę otrzymali wynalazcy robota do etykietowania, twórcy w pełni automatycznego systemu pojemników do uprawy warzyw i ziół oraz projektanci urządzenia do tapetowania.
Roboty są używane na całym świecie — w logistyce, laboratoriach i rolnictwie. Co dwa lata specjaliści i eksperci z prasy branżowej współpracują z igus GmbH, aby uhonorować nagrodą ROIBOT najbardziej opłacalne, kreatywne i inteligentne rozwiązania. Konkurs koncentruje się na rozwiązaniach z zakresu Ekonomicznej automatyzacji igus, takich jak roboty typu delta, kartezjańskie i z ramieniem przegubowym. Nazwa nagrody mówi wszystko i zdradza główne kryterium decyzyjne składu sędziowskiego: zwrot z inwestycji, który szybko spłaca poniesione koszty. Łącznie 110 zgłoszeń z 20 krajów ukazuje różnorodne możliwości zastosowania opłacalnej robotyki. W drugiej edycji konkursu firma MFG Technik & Service GmbH zdobyła uznanie jurorów swoim robotem etykietującym „LabelMonkey”, zdobywając komponenty robotyczne o łącznej wartości 5000 euro. Sercem tego systemu jest wieloosiowy robot przegubowy robolink DP za 7700 euro. Dzięki dwóm modułom drukującym, etykiety logistyczne są niezawodnie umieszczane na paletach. LabelMonkey to prosty, opłacalny mechanizm dla użytkownika końcowego. System zwraca się w ciągu zaledwie 16–24 miesięcy, co czyni go bardzo atrakcyjnym dla wielu logistyków.
Automatyczny asystent zbioru zajął drugie miejsce
Nasilające się ekstremalne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi wymagają coraz większych nakładów zasobów i personelu w rolnictwie. Do tego dochodzi magazynowanie plonów i długie trasy transportowe. Dlatego austriacka firma Farmionic postawiła sobie bardzo szczególny cel: inżynierowie opracowują ogród warzywny przyszłości. Jest to w pełni automatyczny, oszczędzający zasoby system pojemników do uprawy warzyw i ziół, dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w dowolnym miejscu na świecie. Robot robolink DP przejmuje wszystkie zadania na siódmej osi — od sadzenia po zbiory. System robotyki kosztuje 11 200 euro. Spłaca się w ciągu 13–15 miesięcy. Pionierski wynalazek zajął drugie miejsce. Trzecie zajęła firma tapo-fix GmbH & Co. KG z siedzibą w Wolfsburgu. Korzystając z przestrzennego robota kartezjańskiego, producent sprzętu do tapetowania opracował niezwykle przystępne rozwiązanie automatyzacji do nakładania pasty na metal. Cena wynosi 6700 euro. Aby odciążyć pracowników, robot dozujący przejmuje to zadanie. Działa niezwykle precyzyjnie, ręka w rękę z pracownikami — oszczędzając firmie do 8000 euro rocznie.
Więcej informacji o zwycięzcach nagrody ROIBOT 2022 pod adresem: https://www.igus.eu/roibot-winners-2022