Ponownie nadszedł ten czas: inżynierowie z całego świata są zaproszeni do rywalizacji o 12. nagrodę manus 2025. Od 21 lat igus nagradza zastosowania, które charakteryzują się kreatywnym, odważnym i zrównoważonym wykorzystaniem polimerowych łożysk ślizgowych. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 5000 euro.
Firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, wprowadziła na rynek zoptymalizowaną wersję swojego sprawdzonego łożyska igubal ESQM do śledzenia modułów słonecznych. ESQM 2.0 to bezsmarowe i bezobsługowe rozwiązanie do bezpiecznego wsparcia trackerów słonecznych w zależności od położenia słońca. Dzięki smukłej konstrukcji użytkownicy mogą zaoszczędzić przestrzeń montażową i nadal polegać na sprawdzonym rozwiązaniu łożyskowym wykonanym z odpornego na promieniowanie UV wysokowydajnego tworzywa sztucznego.
Mobilne systemy robotyczne są stosowane w coraz większej liczbie obszarów roboczych, od magazynów e-commerce po nowoczesne restauracje. Standardowe modele dostępne na rynku zaczynają się od około 25 000 euro, podczas gdy rozwiązania ze zintegrowanym ramieniem robotycznym są wyceniane na ok. 70 000 euro (ceny mogą się różnić w zależności od kraju). Jednak powszechne stosowanie jest często nieosiągalne dla małych i średnich firm ze względu na wysokie ceny. Firma igus chce to zmienić dzięki nowej, ekonomicznej robotyce i prezentuje na Targach Hanowerskich serię ekonomicznych, mobilnych robotów z tworzyw sztucznych.
Obsługa kontenerów przez całą dobę w ekstremalnych warunkach — to codzienna rutyna dźwigów STS, RMG i RTG w portach na całym świecie. Jednak przedwczesne zużycie oraz awarie kół i osi, czyli wózków, stanowią ogromne obciążenie dla operatorów. Już 26 czerwca, podczas bezpłatnego szkolenia online, igus zaprezentuje rozwiązanie tego problemu: plecione, bezsmarowe i odporne na korozję łożyska polimerowe z serii igutex do najbardziej wymagających zastosowań (heavy-duty).
Wraz z rosnącym popytem na samochody elektryczne rośnie również zapotrzebowanie na wysokiej jakości akumulatory litowo-jonowe. Z tego powodu powinny być one produkowane w suchych pomieszczeniach czystych o minimalnej wilgotności i jak najmniejszej ilości cząstek stałych. Jednocześnie środowisko to musi być zautomatyzowane, ponieważ ludzie nie mogą spędzać długich okresów czasu w suchych pomieszczeniach czystych. Aby zapewnić bezpieczne i niezawodne zasilanie robotów, firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, opracowała triflex R TRC: pierwszy system zasilania robotów z certyfikatem dla suchych pomieszczeń czystych od Fraunhofer IPA dla klasy ISO 4-5.