Na dobrej drodze: mobilne roboty firmy igus zmniejszają koszty dla MŚP

21 września, 2024

„Mobilny ReBeL” sprawia, że systemy transportu bez kierowcy stają się przystępne cenowo dzięki nowoczesnej technologii tworzyw sztucznych

Zdjęcie PM2224-1 Aby uczynić mobilne systemy robotyczne przystępnymi cenowo dla sektora MŚP, firma igus wprowadza na rynek nową serię ekonomicznych, mobilnych AGV oraz AMR dla edukacji, logistyki i usług. (Źródło: igus GmbH)

„Mobilny ReBeL” sprawia, że systemy transportu bez kierowcy stają się przystępne cenowo dzięki nowoczesnej technologii tworzyw sztucznych

Mobilne systemy robotyczne są stosowane w coraz większej liczbie obszarów roboczych, od magazynów e-commerce po nowoczesne restauracje. Standardowe modele dostępne na rynku zaczynają się od około 25 000 euro, podczas gdy rozwiązania ze zintegrowanym ramieniem robotycznym są wyceniane na ok. 70 000 euro (ceny mogą się różnić w zależności od kraju). Jednak powszechne stosowanie jest często nieosiągalne dla małych i średnich firm ze względu na wysokie ceny. Firma igus chce to zmienić dzięki nowej, ekonomicznej robotyce i prezentuje na Targach Hanowerskich serię ekonomicznych, mobilnych robotów z tworzyw sztucznych.

Rynek pojazdów sterowanych automatycznie (AGV) oraz autonomicznych robotów mobilnych (AMR) stale się rozwija: światowy rynek robotyki mobilnej, w tym robotyki usługowej, wynosi obecnie około 20,3 miliarda dolarów, a eksperci spodziewają się, że do 2028 liczba ta wzrośnie niemal dwukrotnie. Roboty mobilne są szczególnie powszechne w transporcie materiałów i zastosowaniach przemysłowych. Ci inteligentni pomocnicy coraz częściej pojawiają się także w gastronomii czy szpitalach. Eksperci od tworzyw sztucznych z firmy igus, specjalisty od motion plastics, z powodzeniem testują we własnym zakresie pojazdy AGV — regały bez kierowcy, które dostarczają pocztę i przesyłki do biur, a także mobilne roboty w produkcji, które transportują towar i obrotowe pojemniki z możliwością układania w stosy. Zdobyte doświadczenie przekłada się bezpośrednio na rozwój nowej linii produkcyjnej Ekonomicznej automatyzacji — „Mobilny ReBeL”. Nasz cel: utorowanie drogi małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) do opłacalnej robotyki mobilnej.

Mobilne rozwiązania ReBeL dla edukacji, logistyki i usług

ReBeL jest podstawą każdego mobilnego systemu robotycznego. Zastosowanie tworzyw sztucznych sprawia, że robot jest wyjątkowo przystępny cenowo — 4970 euro, a przy masie netto 8,2 kg jest najlżejszym robotem usługowym z funkcją cobota w swojej klasie (ceny mogą się różnić w zależności od kraju). Firma igus projektuje i produkuje wszystkie komponenty mechaniczne, z których składa się ReBeL.
Jego udźwig wynosi 2 kg, a zasięg — 664 mm. Planowane są różne systemu ruchome, w których ReBeL jest centralnie zintegrowany: firma igus wprowadza przystępną cenowo wersję dla sektora edukacyjnego za 14 699 euro — w tym ramię robotyczne (ceny mogą się różnić w zależności od kraju). Oparty na oprogramowaniu typu open source i wyposażony w chwytak, ReBeL EduMove służy jako autonomiczna platforma learningowa dla instytucji edukacyjnych. Ma modułową konstrukcję, dzięki czemu można dodać inne funkcje, takie jak lidar, technologia kamer lub algorytm slam. Inną wersją jest zautomatyzowany pojazd dla MŚP, który może przenosić do 30 kg. Opcjonalny ReBeL może wykonywać proste zadania pozycjonowania z punktu A do punktu B. ReBeL rezygnuje z drogiej technologii czujników i zamiast tego opiera się na technologii czujników 3D opracowanej we własnym zakresie. Jego cena wynosi 17 999 euro (cena może różnić się w zależności od kraju). Ponadto igus zaprezentuje w Hanowerze badania nad ekonomicznym robotem usługowym. ReBeL Butler nadaje się do prostych, ale czasochłonnych usług związanych z odbiorem i dostawą, na przykład w branży hotelarskiej czy gastronomicznej.

Projekt Lighthouse na kółkach

Celem wszystkich tych działań jest projekt Lighthouse — mobilny robot ze zintegrowanym interfejsem HMI i systemem wizyjnym, który byłby w stanie samodzielnie posprzątać biuro. „W tym projekcie realizujemy strategię „z góry do dołu”, w której niektóre komponenty, takie jak laserowe skanery bezpieczeństwa, nie są zawarte w podstawowym pakiecie, aby utrzymać cenę na niskim poziomie” — wyjaśnia Alexander Mühlens, wiceprezes i szef działu Ekonomicznej automatyzacji w firmie igus. „Rozwiązanie to można jednak dostosować do wymagań przemysłowych”. W tym roku firma igus zaprezentuje przystępny cenowo chwytak o dużym skoku i przesuwie, który oferuje wysoki stopień elastyczności podczas chwytania różnych geometrii. Mühlens informuje: „Obszary zastosowań tego planowanego, ekonomicznego AMR są niezwykle zróżnicowane i wykraczają daleko poza proste zadania transportowe. Obejmują one szeroki zakres zastosowań w różnych dziedzinach życia, takich jak sprzątanie czy serwowanie kawy bezpośrednio w miejscu pracy”.

Filename: PM2224-1.jpg

Filename: PM2224PL.docx

Słowa kluczowe artykułu