Poszukiwane: zastosowania wykorzystujące polimerowe łożyska ślizgowe — igus rozpoczyna etap składania wniosków do konkursu manus 2025

2 października, 2024

12. edycja konkursu na zastosowanie polimerowych łożysk ślizgowych koncentruje się na oszczędności kosztów i zrównoważonym rozwoju

Dzięki nagrodzie manus, igus po raz kolejny poszukuje ekscytujących i zrównoważonych zastosowań łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych. Do wygrania jest do 5000 euro. (Źródło: igus GmbH)

Ponownie nadszedł ten czas: inżynierowie z całego świata są zaproszeni do rywalizacji o 12. nagrodę manus 2025. Od 21 lat igus nagradza zastosowania, które charakteryzują się kreatywnym, odważnym i zrównoważonym wykorzystaniem polimerowych łożysk ślizgowych. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 5000 euro.

Presja wywierana na inżynierów podczas ich codziennej pracy stale rośnie. Chodzi o efektywność kosztową i ciągłe obniżanie śladu węglowego produktów. Jedną z rzeczy, która może w tym pomóc, jest rezygnacja ze smarów. „W niedawnym badaniu przeprowadzonym we współpracy z Uniwersytetem RWTH w Akwizgranie, po raz pierwszy udało nam się udowodnić, że bezsmarowe łożyska z tworzyw sztucznych są w stanie sprostać obu wyzwaniom w porównaniu z konwencjonalnymi łożyskami metalowymi” — mówi Tobias Vogel, dyrektor generalny działu łożysk ślizgowych i technologii liniowej w firmie igus. Polimerowe łożyska ślizgowe ze zintegrowanymi smarami stałymi umożliwiają poprawę równowagi środowiskowej i efektywności ekonomicznej produktów oraz eliminują ryzyko zanieczyszczenia. „W związku z 12. nagrodą manus, jesteśmy szczególnie zainteresowani tym, jak firmy na całym świecie radzą sobie z rezygnacją z tradycyjnych metalowych łożysk ślizgowych. Gdzie polimerowe łożyska ślizgowe były w stanie technicznie ulepszyć aplikację? A jakie były tego skutki ekologiczne i ekonomiczne?” — pyta Vogel.

Niezależne jury nagradza odwagę i kreatywność

Inżynierowie mogą teraz ubiegać się o 12. nagrodę manus. Akceptowane są wszystkie zastosowania wykorzystujące łożyska ślizgowe, liniowe łożyska ślizgowe i sferyczne łożyska ślizgowe wykonane z litego tworzywa sztucznego lub mieszanek tworzyw sztucznych. Dostępna musi być co najmniej jedna funkcjonalna wersja urządzenia, w której można rozpoznać zalety techniczne, a także ekologiczne i ekonomiczne polimerowych łożysk. Zwycięzcy są wybierani przez niezależne jury złożone z ekspertów z dziedziny badań, prasy branżowej i przemysłu. Sędziowie kładą szczególny nacisk na odwagę i kreatywność, które mogą prowadzić do wysokich ocen. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 5000 euro. Termin zgłoszeń upływa 17 stycznia 2025.

Nagroda manus cieszy się dużą popularnością

Nagroda manus stopniowo stała się ważnym wydarzeniem międzynarodowym. W 2023 igus otrzymał 480 zgłoszeń z 36 krajów. Amerykańska firma J&M Manufacturing otrzymała złotą nagrodę za pług rolniczy wyposażony w bezsmarowe, przyjazne dla środowiska, polimerowe łożyska ślizgowe. Srebrna nagroda trafiła do francuskiej firmy Aufratech za egzoszkielet, który zmniejsza zmęczenie pracowników podczas obsługi myjek wysokociśnieniowych. Firma Fiedler Maschinenbau und Technikvertrieb GmbH zdobyła brązową nagrodę za nowy typ myjki wysokociśnieniowej do pojazdów komunalnych. Firma Rockinger Agriculture GmbH, która opracowała bezobsługowy i bezsmarowy przegub kulowy do przyczep załadowczych, rozrzutników obornika, wywrotek i opryskiwaczy polowych, była zachwycona otrzymaniem zielonej nagrody manus.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy i przegląd poprzednich zwycięzców można znaleźć na stronie www.igus.pl/manus.

Filename: PM3924-1.jpg

Filename: PM3924-PL.docx

Filename: PM3924-PL.pdf

Słowa kluczowe artykułu