Prawdziwie wytrzymały: igus wprowadza nowy materiał do druku SLS

2 lipca, 2024

iglidur i230: pierwszy materiał igus do druku 3D komponentów polimerowych, który wytrzymuje temperatury do 110°C

Zdjęcie PM0524-1 Prawdziwie wszechstronny w wysokich temperaturach: nowy materiał SLS iglidur i230 może wytrzymać nawet temperatury 110°C — a także jest szczególnie odporny na zginanie i nie zawiera PTFE. (Źródło: igus GmbH)

Komponenty polimerowe, drukowane w 3D, będą w przyszłości w stanie wytrzymać znacznie wyższe temperatury — na przykład w komorze silnika samochodu. Podczas gdy dostępne na rynku materiały do druku SLS mogą się odkształcić w temperaturze ponad 80°C, nowy sproszkowany materiał iglidur i230 firmy igus może wytrzymać długotrwałą temperaturę aplikacji wynoszącą 110°C. Ponadto nie zawiera PTFE i jest o około 80% bardziej odporny na zużycie niż klasyczny PA12.

Coraz więcej projektantów korzysta z drukarek 3D, aby szybko i opłacalnie produkować komponenty, zwłaszcza w przypadku małych serii i prototypów. Szczególnie popularne jest selektywne spiekanie laserowe (SLS). W tym procesie addytywny, drukarka topi proszek z tworzywa sztucznego warstwa po warstwie, tworząc komponenty, takie jak łożysko ślizgowe. Problem polega na tym, że komponenty wykonane ze standardowych materiałów do druku SLS, takich jak PA12, są zwykle używane tylko w zastosowaniach o temperaturze 80°C lub niższej. Po przekroczeniu tego limitu materiał staje się miękki i traci stabilność wymiarową. Nie nadaje się do wielu obszarów zastosowań, na przykład do łożysk w komorze silnika samochodu, zakładach przemysłowych lub różnych systemach klimatyzacji i chłodzenia. „Ponieważ wzrosło zapotrzebowanie na drukowane w 3D łożyska ślizgowe do zastosowań w wysokich temperaturach otoczenia, opracowaliśmy nowy materiał do druku SLS o nazwie iglidur i230” — mówi Paul Gomer, inżynier materiałowy w dziale druku 3D w igus. Testy przeprowadzone w certyfikowanych laboratoriach zewnętrznych zgodnie z normą DIN EN ISO 75 HDT-A i HDT-B potwierdziły odporność na ciepło. W związku z tym sproszkowany materiał drukarski nadaje się do długotrwałego stosowania w temperaturach do 110°C. Może nawet wytrzymać ekstremalne temperatury do 170°C przez krótki czas — bez deformacji. Materiał ten jest również elektrostatycznie rozpraszający, a tym samym chroni maszyny i systemy przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które w najgorszym przypadku mogą powodować pożary i eksplozje. iglidur i230, podobnie jak wiele innych materiałów igus, nie zawiera PTFE.

80% bardziej odporny na zużycie niż PA12

iglidur i230 jest nie tylko szczególnie odporny na temperaturę, ale także wytrzymuje ruch. Testy przeprowadzone w wewnętrznym laboratorium igus dowiodły, że materiał do druku jest o około 80% bardziej odporny na zużycie niż PA12. „Drukowane w 3D łożyska ślizgowe wykonane z iglidur i230 mają znacznie dłuższą żywotność, zwiększają wydajność maszyn, systemów i pojazdów oraz zmniejszają potrzebę konserwacji”, informuje Gomer. Jednocześnie materiał ten ma o około 50% wyższą wytrzymałość mechaniczną niż PA12 w temperaturze pokojowej. Ponadto materiał wytrzymał nacisk 94 MPa podczas testów gięcia. „Umożliwia to, na przykład, osiągnięcie tej samej wytrzymałości komponentów w łożyskach ślizgowych o cieńszej grubości ścianki oraz oszczędność miejsca i masy w kompaktowych przestrzeniach montażowych”, podkreśla Gomer. Co nie mniej ważne, użytkownicy łożysk ślizgowych drukowanych w 3D z iglidur i230 mogą zrezygnować z czasochłonnego dosmarowywania. Smary stałe są zintegrowane z materiałem, aby zapewnić niskie tarcie podczas pracy na sucho.

Filename: PM0524-1.jpg

Filename: PM0524-PL.docx

Słowa kluczowe artykułu